-

"Koorts behandelen kan herstel vertragen"

Een kind met hoge koorts krijgt meestal een antikoortsmiddel als paracetamol voorgeschreven. De koorts naar beneden krijgen, is het voornaamste doel. Maar niet alle dokters geloven dat koorts onmiddellijk moet aangepakt worden.

Koortsfobie
"De ouders en de meeste dokters hebben een koortsfobie. Ze panikeren als een kind koorts heeft en behandelen dat te snel. Zelfs de nationale gezondheidsvoorschriften zeggen dat je een kind geen medicatie mag geven enkel om koorts te behandelen", klinkt het.
Bovendien zou deze snelle koortsbehandeling het herstel kunnen vertragen.

Helpt genezen
"Koorts is uitgevonden door ons lichaam om bacteriën en virussen af te weren. De hoge temperatuur doodt de bacteriën, en 'geneest' je dus."

De stelling wordt ondersteund door onderzoek waaruit blijkt dat de bacteriën die hersenvliesontsteking veroorzaken minder snel groeien na vier uur in een lichaam van 40 graden Celsius dan in een lichaam van 37 graden Celsius.

Ook een onderzoek bij kinderen met malaria bleek dat de kinderen trager genazen als hun koorts verlaagd werd. De kinderen die paracetamol kregen deden er gemiddeld 16 uur langer over om te genezen dan kinderen die enkel kinine kregen. Ook volwassenen herstellen sneller als ze de koorts even op zijn beloop laten.

"Koorts kan een grote rol spelen in het controleren van de groei van de bacteriën, in een vroeg stadium van de ziekte. Meer onderzoek is nodig", besluiten de onderzoekers.

Te hoge dosis
Ouders reageren bezorgd op koorts, omdat het een teken van een serieuze ziekte zou kunnen zijn. Met het gevolg dat ze hun kinderen vaak te grote dosissen paracetamol of ibuprofen geven.

"Ik word vaak gebeld door ouders die panikeren omdat de koorts niet onmiddellijk zakt nadat ze hun kind paracetamol hebben gegeven. Sommigen kleden de kinderen uit en zetten ze voor een ventilator om af te koelen. Zo behandel je een ziek kind toch niet? Maar zij denken dat de koorts het probleem is en dat die moet aangepakt worden", aldus dokter Wouter Havinga.

Afwering

Havinga gelooft er sterk in dat koorts zijn gang moet kunnen gaan. "Het is een manier om infecties, bacteriën en virussen af te weren. Die reageren daar heel sterk op, en kunnen zich moeilijker voortplanten eens onze temperatuur de 40 graden nadert."

Wanneer moeten de ouders zich dan wel zorgen maken over koorts? Als de koorts (vanaf 37,5 graden Celsius) gepaard gaat met slaperigheid, uitslag, koude rillingen, een stijve nek en ademhalingsproblemen. In de meeste gevallen is koorts echter een gevolg van een virus, en zakt die vanzelf binnen een paar dagen. (edp)
27/01/10 13u57
volledig dossier: Virus

Deel jouw mening

met alle Goed Gevoel-lezeressen

 

© 2007 De Persgroep Publishing. Alle rechten voorbehouden.
Klik hier voor de gebruiksvoorwaarden.

reprocopy mediargus acap enabled   metriweb